8.23.2022

Boho - Czy drzemie w Tobie cygańska dusza?


W ostatnim czasie bardzo często pojawiają się scrapowe prace w stylu ,,Boho" . Z moich obserwacji jednak wynika, że przeważa takie  w kolorach zieleni, bieli i brązu. Dodatkiem jest drewno, koronki. Jednym słowem sielski, delikatny i romantyczny klimat. 
I jest na to dość proste wytłumaczenie. Przeglądając inspiracje chociażby na  Pintereście itd, ukazują Nam się typowo wiejskie, sielskie klimaty , trawa pampasowa, drewno, koronki oraz przewaga zielonych roślin i naturalnych materiałów. Styl ten jest bardzo często wybierany jako oprawa ślubów, wesel, a także innych uroczystości. Spokojne, stonowane kolory - trzeba przyznać wyglądają razem przepięknie. Dodając do tego złoty kolor otrzymujemy niepowtarzalny klimat. Osobiście stworzyłam wiele prac w tym stylu, jednak były momenty, że w przeglądanych zdjęciach przewijały się całkiem inne projekty- można by rzec pstrokate😁. Moja dociekliwa natura nie pozwalała mi na zostawienie tematu, i kiedy zagłębiałam tajniki wiedzy natknęłam się na bardzo ciekawą historię stylu boho. 
To w końcu co to jest Boho? 

  Czy wiesz jednak, że słowo Boho czyli bohémien, cyganerię, bohemę? Termin ten pojawił się  na początku XIX wieku we Francji.  Określa artystów, którzy zaczęli tworzyć zgrupowania w dzielnicach zamieszkanych przez Romów. Francuskie słowo „Bohémien” było powszechnym określeniem dla Romów, którzy, jak błędnie w tamtych czasach sądzono, dotarli do Francji w XV wieku z Bohemii . Uwielbiali wspólnie tworzyć i przeciwstawiali się wszystkiemu, co związane z materializmem. Kochali niezależność i wolność. Buntowali się przeciwko sztywnym normom społecznym. Mieli odwagę, żeby to manifestować swoim malowniczym ubiorem i stylem życia rodem z cygańskiego taboru. Fascynowały ich egzotyczne motywy i obce kultury. Na co dzień ubierali się nonszalancko i swobodnie, a ich stylizacje w dużej mierze nawiązywały do motywów etnicznych. ( żródło :Internet.
  Dzisiaj postaram Ci się po krótce przybliżyć ten temat. Radosny, kolorowy. Styl, w którym łączy się rzeczy tylko z pozoru do siebie niepasujące.  Przygotowałam również dwie prace. Jedna w kolorach jakie większość z Nas wybiera pracując przy takim zagadnieniu, a druga łącząca w sobie energetyczne barwy z mnóstwem dodatków.  
  Tak! Z całą pewnością mogę stwierdzić , że drzemie we mnie cygańska dusza. Uwielbiam wszelkiego rodzaju  rzeczy z oryginalnymi wzorami, orientalne ornamenty, ręcznie plecione bransoletki i naszyjniki z masa koralików i rzemieni. Uwielbiam robić makramy, łapacze snów.
 Więc jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób przenieść taki bardziej cygański klimat do scrapbookingu- koniecznie przeczytaj ten wpis do końca.

Materiały i dodatki :

  Myślę, że nie będzie nowością jeśli napiszę, że możesz użyć rzeczy, które zapewne posiadasz w domu. 
W zależności czy chcesz wykonać kartkę, home decor czy inną pracę możesz w nich użyć , patyków, drewna, koralików ( drewnianych i kolorowych), piór ( świetnie jest je wykonać samodzielnie), wszelkiego rodzaju koronek i koronkowych tekturek, borderów, wstążek.
  Możesz użyć także sznurków. A może potrafisz zrobić mini łapacz snów czy mandalę? Jeszcze lepiej. Użyj łańcuszków , chwostów, rzemieni, muszelek. Pamiętaj, że tutaj nie obowiązuje minimalizm, a wręcz przeciwnie.
Dodaj koniecznie kwiaty, dodatki florystyczne, oraz  duużo liści.


Kolory:

  Tutaj praktycznie nie ma reguły. Jedno jest pewne tło nie jest jednolite. Połowę swojej pracy możesz pomalować na zielono , trochę na niebiesko , a trochę na fioletowo. Ma być odważnie i kontrastowo. Chociaż i te bardziej stonowane tła świetnie będą pasować do delikatniejszych dodatków. Dodaj stemple, namaluj koła, strzałki, ozdobne zawijaski i eski floreski. Złoto? Będzie pasować praktycznie wszędzie i ożywi pracę. Możesz połączyć marokańskie damaski z dodatkami rodem z plemienia rdzennych Amerykanów. Tło takich prac super wygląda jeśli jest ręcznie malowane. I to nic jeśli nie będzie prosto. Tutaj linijka jest zakazana. Nie ma symetrii, nic nie jest oczywiste.Jakie przydasie?

  Farby , mgiełki, koniecznie będzie Ci potrzebna złota farba.  Poza tym wszystko czego używasz na co dzień. Przydatne mogą okazać się wyciski z foremek, heavy body gel do przyklejania cięższych,  elementów jak metale, maski i stemple.
Nowości

Przyznam się Wam szczerze, że bardzo ucieszyłam się z Nowości w sklepie Przez Okienko Anna Szajda. Ci z Was , którzy regularnie odwiedzają sklep wiedzą, że w ostatnim tygodniu Ania zrobiła dla Nas kilka wspaniałych boho tekturek. Nie byłabym sobą, gdybym od razu ich nie zamówiła. Wczoraj spełniły się moje kolejne tekturkowo-hdf-kowe marzenia i powstała boho czaszka oraz tamborki.💓 

A na koniec mały challenge 😊


  Chciałabym Was bardzo serdecznie zaprosić do wykonania pracy w temacie dzisiejszego bloga. Chciałabym Was jednak prosić, aby to była ta druga strona boho. Ta kolorowa i energetyczna. Odrobina koloru na pewno rozweseli Nas wszystkich. Autorka pracy, która otrzyma największą ilość głosów przyznanych przez  Nasze DT zostanie gościnną projektantką  a może projektantem? 😇😋 Twoja praca zostanie opublikowana na głównym profilu Okienkowym, a jeśli czujesz się na siłach możesz dodać wpis ze swoją praca na Naszego bloga. We wszystkim Ci pomożemy.  Warunkiem jest użycie tekturki od Ani i jeśli przejrzysz cały sklep zauważysz, ze nie tylko nowości będą pasowały do Twojej pracy. Chociażby cudowne koronkowe serwetki, księżyc również śmiało może zostać wykorzystany tak jak w mojej pracy. Prace należy wykonać do 20.09.2022 do godziny 24:00 i umieścić je pod postem z tym wpisem na grupie Przez Okienko Inspiracje Ogłoszenie wyników odbędzie się 22.09.2022 r. 


To jak kto ma ochotę na święto kolorów i podejmuje wyzwanie? 
Darmowe zdjęcia z przypisami użyte w pracach  :

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz